Jump to content

Photo

Türkçe Rap

• Please log in to reply
83 replies to this topic

#41 Shady Magic

Shady Magic

PMC!

• Members
  • PipPipPip
  • 1.014 posts
  • Oyun Dünyasi:TR3

Yayınlanma tarihi 22 Temmuz 2015 - 07:40 ÖS

Türkçe rap haricinde üstteki üye bey gibi tabiki de üstad 2PAC!

Türkiye'de ise en başarılı şu an new Tankurt var.Biraz yeni biraz eski olarak ortada olanlar, Allame ve No1.Eski olarak tabii ki de üstad Ceza.

• Bahriyeli, No.1 and xDewilmanX like this

NqAvBX.jpg

#42 DURU

DURU

Advanced Member

• Validating
  • PipPipPip
  • 46 posts

Yayınlanma tarihi 22 Temmuz 2015 - 07:54 ÖS

İlk göz ağrım " Rapozof " ve " Medusa "

Rapozof & Medusa - Affet Beni

• xDewilmanX likes this

#43 Bahriyeli

Bahriyeli

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 151 posts
  • Oyun Dünyasi:TR6

Yayınlanma tarihi 22 Temmuz 2015 - 08:54 ÖS

Forum içerisinde siyasi , ırki ve diğer forum kurallarına aykırı paylaşımlarda bulunanlar cezalandırılacaktır. Yazmadan önce "Ben ne yazıyorum?" diye düşünmeniz hepimiz için faydalı olacaktır.

• ProFighter and RockAngel90 like this

(idea)

Aklınıza takılan sorular veya yaşadığınız sorunlar için ekibimize yazabilirsiniz.

(mail) (stars) (mail)

#44 StrongLaz

StrongLaz

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 102 posts
  • LocationTrabzon
  • Oyun Dünyasi:TR2
  • Karakter:StrongLaz

Yayınlanma tarihi 22 Temmuz 2015 - 09:47 ÖS

Tankurt Manas  (8)

Allame  (8)

Baya Rap   sanatçısı dinlerim  ama  en  çok  bu ikisi  (smug)

• xDewilmanX likes this

#45 Manuel

Manuel

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 451 posts
  • Karakter:UdinezeZaza

Yayınlanma tarihi 23 Temmuz 2015 - 08:44 ÖÖ

Ceza'nın yerini kimse tutamaz! (8) 

( bana göre )

...!

#46 C3SuR

C3SuR

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 237 posts
  • Takim:Alsancak
  • Karakter:C3SuR

Yayınlanma tarihi 23 Temmuz 2015 - 10:11 ÖÖ

BATARYA+Joker  :)

#47 tdagasan11

tdagasan11

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 584 posts
  • Takim:Forever
  • Karakter:TolgaSSahhim

Yayınlanma tarihi 23 Temmuz 2015 - 10:14 ÖÖ

Saian Sakulta Salkım Miğfer Rabbane Rasta Flow Master - Suç & Göğüs Kafesimde 1 Dakika ;)

• Shady Magic, ProFighter, QueenB and 1 other like this

giphy.gif

#48 NightVision

NightVision

Member

• Members
  • PipPip
  • 15 posts
  • Takim:NightZero
  • Karakter:NightVision

Yayınlanma tarihi 23 Temmuz 2015 - 10:37 ÖÖ

Contra Ve Tankurt Manas

s7pbw.gif

#49 Yasin CCK

Yasin CCK

PROFESSIONAL

• Members
  • PipPipPip
  • 752 posts
  • Takim:SarayBahçeJK
  • Oyun Dünyasi:TR5
  • Karakter:YasinCCK

Yayınlanma tarihi 23 Temmuz 2015 - 11:41 ÖÖ

Soru "en sevdiğiniz" olduğundan cevap : Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) 

Tek geçerim  (y)

nYsUWn.jpg

#50 Seyhoo

Seyhoo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 66 posts
  • LocationBursa
  • Karakter:Seyho

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 10:44 ÖÖ

Öncelikle Merhaba arkadaşlar Forum sayfasında bu aralar çok görünüyorum kusuruma bakmayın :P Forum sayfasında bir çok kişinin benim gibi Rap dinlediğini gördüm bende kendime göre ''Üstat'' olarak gördüğüm Mc leri araştırdım internetten bulduğum arşivlerini sizle paylaşmak istedim eğer beğeni gelirse sizin postlarınıza göre herhangi başka mc'leride araştırıp arşivini bulabilirim. Başlıyorum 

Dr.Fuchs

Küçük yaşta babasını kaybetti ve 1986 yılında Türkiye'ye dönüş yaptı.

Bakırköy'de arkadaşı Drop'la beraber Uçan Silahlar adında bir grup kurdu. O dönem jamlerde en çok boy gösteren, demolar yayınlayan, sert sözleriyle; undergroundda G-style'ı forse eden bir ekipti. Yayınladıkları bazı demolarda Karakan'a sert mesajlar gönderiyorlardı. Doksanların ortalarında İstanbul'daki underground hiphop camiasının kenetlenmesi neticesinde rap, graffiti ve breakdance gibi alanlarda faaliyet gösteren gruplarda bazı değişiklikler oldu. Eleman değişiklikleri, yeni grupların kurulması veya ortak çalışmalar yapıldı. İşte bu dönemin kritik olaylarından biri de Uçan Silahlar'da yaşandı. Atışma ringlerinde Ceza'yı keşfeden Fuchs, ona kendi grubunda rap yapma şansı verdi ve Ceza'yı da gruba dahil etti. Sonrasında Drop bazı özel sebepler yüzünden gruptan ayrıldı ve "Uçan Silahlar" dağıldı. Daha sonra 1998 yılında Dr. Fuchs, Ceza ile birlikte "Nefret" i kurdu. Yeraltı Operasyonu adlı toplama albümde öne çıkmayı başardı. Grup 2000 yılında "Meclis-i Ala İstanbul" albümünü, 2001 yılında ise "Anahtar" albümünü çıkardı.

Tarık Gamert Nefret'teki başarısıyla hem grubun Türkiye çapında tanınmasını sağladı hem de hip-hop'ı gençlere sevdirdi. Bu arada kendi projesi olan "İstanbul Attack" ı hayata geçirmeye başladı. Yetenekli gençleri grubun bünyesinde toplayıp kendilerini geliştirme fırsatı verdi. 2002 Yılında askere giden Tarık Gamert, dönüşünde kendi solo çalışmalarına başladı. Ceza'nın Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) prodüktörlüğünde çıkardığı "Med Cezir" albümünden sonra Nefret grubu dağıldı. 2004 yılında Yunus Özyavuz'un prodüktörlüğünde "Huzur N Darem" albümünü çıkaran Tarık Gamert, lakabındaki Dr. ekini çıkardı ve Fuchs olarak sahne almaya başladı. Bu arada Sagopa Kajmer (Yunus Özyavuz) ve Ceza'nın arası bazı sorunlar nedeniyle açıldı. Fakat Fuchs bu kavgada kimseden yana taraf olmadı. Tüm bunlar yaşanırken İstanbul Attack çatısı altında birleştirdiği mcler ile birlikte R&B tarzı şarkılar üretti ve albümler çıkardı. Bu arada solo çalışmalarına devam eden Fuchs birçok sinema ve reklam filmine soundtrack hazırladı. 2008 yılında "Selam" albümünü piyasaya sürdü. 2009 yılında tekrar Nefret grubunu kurma kararı aldı. 2010 yılında "Çöl Tilkisi" adlı EP'sini piyasaya sürdü.

2012 yılında yeniden "Dr." sıfatını mahlasına ekleyerek "Ne İstiyor (1. Cemre)" isimli parçasıyla mikrofonuna dönen Fuchs bu parçayı takiben Düşünceler (2. Cemre) 'i yayınladı. Bireysel ve çoklu çalışmalarına devam eden Dr.Fuchs, Sagopa Kajmer'e barış çağrısında bulundu. 2013 yılında "Tilki Sound" isimli stüdyosunu kurdu ve hayranlarına 2014 yılı içerisinde bir albüm çıkaracağının müjdesini verdi.

Benim Düşüncem ; Nakaratlarını çok sevdiğim ve uzun yıllardır dinlediğim,Üstat kelimesini hakeden bir mc. 

Ceza

95-96 yılında U.C.S. grubunu kurdu. Grup kapanınca 97-98 yılında konserler verdi. Nefret 2000 yılında Hammer Müzik'le anlaşıpMeclisi Ala - İstanbul albümünü çıkardı. 2001 yılında "Anahtar" albümü geldi. Albümle aynı adı taşıyan parçaya profesyonel bir video klip çekildi. Bu albümle çok iyi bir çıkış yakaladı. Bu süreç içinde sayısız konserler verdi.

Ceza en büyük çıkışlarından birini de 2004 yılında gerçekleştirdi. En büyük rock müzik organizasyonlarından biri olan RockIstanbul'da sahne almasının yanı sıra popüler müziğin önemli isimlerine rap vokalleriyle katılma başarısını gösterdi. Burcu Güneş'in Ay Şahit adlı yeni albümünde yer alan "Sahilden" şarkısında Güneş'e eşlik eden Ceza, Candan Erçetin ile birlikte de şarkı söyleme şansına erişti. Sanatçının Melek albümünde bulunan "Şehir" adlı parçada katkıları bulunmuştur. 2005 yılında, Fatih Akın'ın yönettiği İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek belgeselinde ve Fatih Akın'ın senarist ekibinde bulunduğu Kebab Connection filminde rol almıştır.

Bu iki ismin ardından müzisyen Mercan Dede'nin "Su" albümünde Ceza'ya da yer verildi. Ceza'nın yapmış olduğu 2006'da Yerli Plaka albümünde Gelsin Hayat Bildiği Gibi şarkısında Sezen Aksu ile düet yapmıştır. Ayrıca Sezen Aksu ile Şinanay şarkısında da düet yapmıştır 2008'in son aylarında başlayan Adanalı adlı dizinin müziği de Ceza'nın Yerli plaka albümündeki çeşitli şarkılar Yer Almıştır. Ayrıca 2011 yılında Tech N9ne isimli ABD'li Rap'çi ile All 6's and 7's albümünde düet yapmıştır ve ilk defa yabancı bir albümde Türkçe şarkı söyleyen sanatçımız olmuştur

Benim Düşüncem ; Kendisini ''Adanalı'' dizisinin Fark var şarkısı ile duymuştum o gün bu gündür dinliyorum benim nezlimde oda bir üstat 

Sansar salvo 

Türkiye’de rap müzik alanında kısa zamanda büyük mesafeler kat eden bir isim olarak bilinen Sansar Salvo 1989 yılında İstanbul’da doğmuştur. Rap müzik ve hip-hop ile tanışması 1999 yılında yani 10 yaşında başlamıştır. Rap türündeki parçaları bir süre dinleyen Salvo belli bir süre Nefret, Sert Müslümanlar ve Islamic Force isimli grupları dinlemeye başlamıştır. 2003 yılında ise ilk sahne ve kayıt denemelerine başlayan ünlü rapçi 2004 yılında ilk undergroundtape ini dağıtmaya başlamıştır. 2004 yılından başlayarak İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, Karabük, Mersin, Konya, Denizli, Adana, Diyarbakır, Adana, Gaziantep, Tekirdağ, Eskişehir gibi bir çok şehirde katıldığı müzik grupları ile birlikte küçük organizasyonlarda yer almaya başlamıştır.

2006 yılında ise birçok önemli rap sanatçısı ile çalışan Kadıköy Acil bünyesine katılıp burada Ceza ve Fuat gibi rap dünyasında adından hayli söz ettiren isimlerle birlikte çalışma ve müzik yapma fırsatı bulmuştur. 2007 yılında ise ilk albümünü hazırlamaya başlayan Salvo albümüne Adrenalin ismini verdi ve BustaRhymes’in ön grubu olarak sahne almıştır. 2009 yılında ise Seremoni Efendisi ismini verdiği 2. Solo albümünü yapan ünlü rap sanatçısı ilk albümünün dağıtımında da çalıştığı Ateş Müzik etiketiyle bu albümünü de piyasaya sürmüştür. Kısa zamanda büyük hayran kitlesine sahip olan Salvo’nun yıldızı parlamış ve kariyerinin en iyi yıllarını bu dönemlerde yaşamıştır

Benim düşüncem ; Bir kaç yazıda 800e aşkın şarkısı olduğunu duymuştum, kalemi çok sağlam bir mc ve benim içinde ayrı bir Üstat.

Not ; Bilenler ve bilmeyenler için yararlı olduğunu düşünüyorum siz gereksiz veya devamını getir derseniz zaman buldukça yapacağım.umarım azda olsa işinize yaramıştır.

Eğer Bu mc'lerin Şarkı arşivlerini istiyorsanız mesaj atmanız yeterli yasak olduğu için atamıyorum.

• hero2934, florida, lazkızıı and 1 other like this

rRNY47.gif

#51 hero2934

hero2934

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 255 posts
  • Karakter:hero2934

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 10:55 ÖÖ

Ceza ve Sansar Salvo favorim :D

• ImComplete and Seyhoo like this

#52 Yasin CCK

Yasin CCK

PROFESSIONAL

• Members
  • PipPipPip
  • 752 posts
  • Takim:SarayBahçeJK
  • Oyun Dünyasi:TR5
  • Karakter:YasinCCK

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 10:59 ÖÖ

Yerliler arasında Sagopa'nın yanında diğerlerinin esamesi okunmaz ;)

Bu arada youtube'den şarkıları paylaşabilirsiniz, yasak değil...

• Shady Magic, Nakruf, lazkızıı and 1 other like this

nYsUWn.jpg

#53 Seyhoo

Seyhoo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 66 posts
  • LocationBursa

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 11:00 ÖÖ

Yerliler arasında Sagopa'nın yanında diğerlerinin esamesi okunmaz ;)

Bu arada youtube'den şarkıları paylaşabilirsiniz, yasak değil...

Yandex disk olarak atacaktım bütün şarkılarını kapsayan o yasak sanırım Youtube sadece 1 şarkı içeriyor :)

• GUMBALL likes this

rRNY47.gif

#54 ProFighter

ProFighter

Anadolu Basketbol

• Members
  • PipPipPip
  • 1.548 posts
  • LocationTürkiye/Balıkesir/Gönen
  • Takim:Last Man Standing
  • Oyun Dünyasi:TR4
  • Karakter:ProFighter

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 11:24 ÖÖ

Hakkı yenilmemesi gereken 3 kişi,daha farklı konularda açıldı Türkçe Rap ile ilgili.Buda gayet güzel olmuş,eline sağlık :)

• ImComplete, KaLipso and Seyhoo like this

#55 Tr1hasan53

Tr1hasan53

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 379 posts
  • Takim:Wech
  • Oyun Dünyasi:TR4
  • Karakter:Leanardo

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 12:11 ÖS

Güzel olmuş, güzel konular açıyorsun. Bide Sagopa olsaydı tam olurdu :)

Şehitlerimiz için yastayız.Hepimiz Türküz,hepimiz Mehmetiz.

ŞEHİTLER ÖLMEZ, VATAN BÖLÜNMEZ!

#56 Shady Magic

Shady Magic

PMC!

• Members
  • PipPipPip
  • 1.014 posts

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 02:23 ÖS

Senin görüşüne saygım sonsuz hatta bende katılıyorum ama sadece bir yere katılmadım.Hani Sansar'a üstat deyip Sagopa Kajmer gibi bir rapin ender kişilerinden olan birine üstat dememek şaşırtıcı.Ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye'de en anlamlı şarkılar Kaf-Kef'e aittir. (Sagopa fanı da değilim :) )

• Seyhoo likes this

NqAvBX.jpg

#57 Seyhoo

Seyhoo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 66 posts
  • LocationBursa

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 02:27 ÖS

Güzel olmuş, güzel konular açıyorsun. Bide Sagopa olsaydı tam olurdu :)

Senin görüşüne saygım sonsuz hatta bende katılıyorum ama sadece bir yere katılmadım.Hani Sansar'a üstat deyip Sagopa Kajmer gibi bir rapin ender kişilerinden olan birine üstat dememek şaşırtıcı.Ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye'de en anlamlı şarkılar Kaf-Kef'e aittir. (Sagopa fanı da değilim :) )

Güzel görüşleriniz için teşşekür ederim. uzun olur diye 3 tane seçmem gerekti ve bende aklıma ilk gelenlerden  seçtim eğer beğenilirse bir dahaki 3 kişiden biride Sagopa olur, bende seviyorum kendisini :) 

• Shady Magic likes this

rRNY47.gif

#58 Shady Magic

Shady Magic

PMC!

• Members
  • PipPipPip
  • 1.014 posts

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 02:28 ÖS

Güzel görüşleriniz için teşşekür ederim. uzun olur diye 3 tane seçmem gerekti ve bende aklıma ilk gelenlerden  seçtim eğer beğenilirse bir dahaki 3 kişiden biride Sagopa olur, bende seviyorum kendisini :)

Yardım gerekirse mesaj atman yeterlidir :)

NqAvBX.jpg

#59 RockAngel90

RockAngel90

Lee

• Members
  • PipPipPip
  • 919 posts
  • Takim:...
  • Karakter:...

Yayınlanma tarihi 09 Eylül 2015 - 02:37 ÖS

Sago nerde? Norm nerde? Guzel konu ellerine saglik.

zY7QD6.gif

#60 Seyhoo

Seyhoo

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 66 posts
  • LocationBursa

Yayınlanma tarihi 10 Eylül 2015 - 12:18 ÖS

Arkadaşlar Olumlu yorumlarınızdan dolayı  bu günde Old scholl mc'lerle devam edeceğim, eğer yine beğenilirse istek gelirse yarında Sizin istediğiniz mc'ler ile devam edeceğim,

Bugün Türkçe Rapin gelişmesinde büyük katkı sağlayan Sagopa kajmer, Rapi Türkiye'ye getiren Cartel ve Günümüzde dinlediğimiz bir çok mc'ye rap dersi vermiş Fuat Ergini anlatacağım. Bugün herkesin tanıdığı birde bonus mc var. :)  Okurken zevk alacağınızı düşünerek başlıyorum :) 

Sagopa Kajmer 

Kariyeri 

Yunus Özyavuz, müzik yaşamına Samsun'da yerel bir radyoda DJ'lik yaparak başlamıştır. O sırada rapper M.C. (Rapper Mic Check ve DJ Mic Check adıyla) "Müstear" ismini kullandı. 1998'de yeraltı rap dünyasında temmuz 2013'te varlığı son bulan bir oluşum olan Kuvvetmira'yı kurmuştur. Kuvvetmira grubunda hâlen kendisi ve Kolera bulunmaktadır. 1999'da "Silahsız Kuvvet" mahlâsıyla Yeraltı Operasyonu isimli toplama albümünde yer aldı. 2001 ve 2002'de Silahsız Kuvvet mahlasıyla peş peşe Sözlerim Silahım ve İhtiyar Heyeti isimli iki albüm çıkarmıştır. Daha sonra Silahsız Kuvvet mâhlasını bırakıp Sagopa Kajmer mâhlasıyla müzik yaşantısına devam etmiştir. 2002 yılında Ceza 'nın Med Cezir albümünün; 2004 yılında ise Rapstar albümünün prodüktörlüğünü yapmış, daha sonra ise bu iki sanatçının arası açılmıştır. Ardından Bir Pesimistin Gözyaşları (2004) ve Romantizma (2005) albümlerini çıkarmıştır. 2004'te Cem Yılmaz'ın G.O.R.A filmi için de müzikler hazırlamıştır. Al 1'de Burdan Yak şarkısına klip çekilmiştir

Sagopa Kajmer, hem albümlerini kendi plâk şirketinden çıkartmak, hem de yeni yeteneklere kapı açmak amacıyla 11 Ağustos 2005'de eşi Kolera (Esen Güler Özyavuz) ile birlikte Melankolia Müzik isimli müzik şirketini kurmuşlardır. Sagopa Kajmer, bunu bir röportajında Boğulacaksak kendi denizimizde boğulalım dedik. şeklinde açıklamıştır. Bu ikili ve Kuvvetmira'da yer alan diğer rap sanatçıları 2006 yılında Melankolia Müzik'in, ilk albümü Kafile'yi çıkarmışlardır. Albümün prodüktörlüğünü yine Sagopa Kajmer üstlenmiştir. 2007 yılında Kolera ile düet albümleri olan İkimizi Anlatan Bir Şey'i dinleyicileriyle buluşturmuştur. 2008 yılında 'En iyi albümüm' dediği Kötü İnsanları Tanıma Senesi albümünü piyasaya sunmuştur. Ayrıca 2008 yılında MTV Türkiye tarafından Avrupa Müzik Ödüleri'nde Hip-Hop kategorisinden Türkiye'de yılın en iyisi olmaya aday olmuştur ve EMA Party'deki performansıyla ve seyircileriyle dikkat çekmiştir. 2008 yılında Melankolia etiketi altında Melankolia Wears da çıkmıştır. 2008 yılının sonlarında başlattığı DJ Benim yarışması ve 2010 yılında çıkardığı Yeraltı Kafilesi albümü ile rap müzikte genç yeteneklere önem verdiğini göstermiştir.

2010 yılında eşi Kolera ile '"Bendeki Sen" albümünü yayınlamıştır ve bu albüm hayli büyük ilgi görmüştür. 2010 yılında ilk kez düzenlenen TRT müzik ödüllerinde; halkın oylarıyla belirlenen Yılın Albümü dalında bu albümle ilk beşe girmiştir. Ayrıca yine 2010 yılında yayınlanan Yeraltı Kafilesi (Kafile 2) nin yapımcılığını yapmıştır. 2011 yılı içerisinde Saydam Odalar albümü piyasaya sürülmüştür. 2012 yılında ise Istakoz ve 40 adlı şarkılarını internet üzerinden yayınlamıştır. 2013 yılı içerisinde yeni bir albüm çıkaracağını resmi Twitter hesabından duyurmuştur. Sagopa Kajmer, kendi orkestrası olan Pesimist Orkestra ile birlikte 2013 yılının Mart, Nisan ve Mayıs aylarında bir turne düzenlemiş ve turne kapsamında 15 tane şehirde konser vermiştir

Albümleri

Silahsız Kuvvet ismiyle çıkardığı albümler

• Yeraltı Operasyonu (1999) TurboSilahsız KuvvetNefretYenerSesSusturucuStatik
  • Gerilim 99  (Promo) (1999) Silahsız Kuvvet
  • Toplama Kampı (2000) [Mini Albüm] Asya Sentez (Silahsız Kuvvet, Ceza)
  • Sözlerim Silahım (2001) Silahsız Kuvvet
  • İhtiyar Heyeti (2002) Silahsız Kuvvet

Sagopa Kajmer ismiyle çıkardığı albümler 

• One Second (2000) Sagopa Kajmer
  • On Kurşun (2001) Sagopa Kajmer
  • Sagopa Kajmer (2002) Sagopa Kajmer
  • Bir Pesimistin gözyaşı (2004) Sagopa Kajmer
  • Romatizma (2005) Sagopa Kajmer
  • Kafile (2006) Kuvvetmira
  • İkimizi anlatan bir şey (2007) Sagopa Kajmer, Kolera
  • Kötü insanları tanıma senesi (2008) Sagopa Kajmer
  • Şarkı koleksiyonu (2009) Sagopa Kajmer
  • Kafile 2(2010) Sagopa Kajmer
  • Bendeki sen (2010) Sagopa Kajmer, Kolera
  • Saydam Odalar (2011) [Mini Albüm] Sagopa Kajmer
  • Kalp Hastası (2013) Sagopa Kajmer

Ve onlarca Ep,klip,derleme albümleri bulunmaktadır

Benim düşüncem ; Türkçe rap'in Bugüne kadar gelmesi ve devam etmesinde en büyük etkilerden biri o dur, Twitter'dan türkçe rap yapan herkesi engellemesi sonucuda bir çok mc düşman olmuştur ama bu onun üstat olduğunu değiştirmez :) en sevdiğim şarkısı Beşiktaş'a yazdığı ; Şampiyon olacağız Beşiktaş'ım bu sene.

Cartel 

Cartel 1995 senesinde Almanya'da kurulan büyük ilgi toplayan bir Türk rap grubu. Grup, Almanya'da üç ayrı rap grubun bir araya gelmesiyle doğdu. Grubun "Cartel" adındaki albümü ilk önce Avrupa'da yayınlandı. Kısa zamanda Avrupa'da medyanın dikkatini çeken grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı. Türk müziğinin sesini dünyaya duyuran nadir topluluklardan birisi olmayı başaran grup Türkiye'de de büyük yankı uyandırdı.

Şu ana kadar İstanbul'da İnönü Stadyumu'nda konser veren ilk ve tek Türk Rap müzik grubudur. Radyo ve TV kuruluşları ilk haftada satılan ilk 100.000 CD’yi “Altın Kaset” ve 250.000 Cd’yi de “Çifte Platin” ödülüne layık gördüler ve popüler durumunu daha iyi gösterdiler. Cartel en başarılı Türkçe Rap grubu olarak bilinir ve söylenen şarkılar Türkçe, Almanca, İngilizce ve İspanyolca olduğu için söz zenginliğini bir kez daha gösterir. Cartelin CD'si Türkiye'de çıkmadan önce, Almanya'da 29.000 satmıştır. Türkiye'de toplam 543.000 adet satmıştır ve Türkçe Rap tarihine en çok satan grup olarak geçmiştir. Türkiye'de stad konseri veren ilk ve tek rap grubu olan Cartel İnönü Stadyumu'nda verdiği konserde Türkiye'de Michael Jackson'dan sonra en çok izleyici çeken konser olduğu için Amerikan Time dergisine konu olmuşlardır.

Benim düşüncem ; İlk çıktığında albüm satma rekorları kırmış Türkiye'de illaki rap başlayacaktı olumsuzda başlayabilirdi ama cartel bunun başını güzel getirdi günümüze gelmesinde en büyük etkilerden biride ondadır. 

Fuat Ergin

Fuat, rap’le Avrupa’nın en büyük hip hop metropollerinden biri olan Berlin’de tanıştı. 1992 yılında ilk rap şarkısını İngilizce yazdı. 1995 yılındaysa İngilizce söz yazmaktan vazgeçip düşünme dili olan Türkçe söz yazmaya karar verdi. Sahne performansının büyük önem taşıdığı rap’te doğru adımlar atabilmek için Fuat, sonrasında bir fenomene dönüşecek rap konserlerine başladı. 1992’den itibaren Berlin’deki hip hop jam’lerde sahneye çıktı; Almanya'nın hemen her şehrinde, Türkiye, Avusturya, Hollanda, İsveç ve Kuzey Kıbrıs'ta birçok konser verdi. İlk profesyonel kaydını 1995 yılında ‘Hassickdir?’ adlı albümle yaptı ancak 'Hassickdir?' albümünü 1999 yılında satışa sundu.Almanya'da Royalbunker adlı plak firmasının 2000 yılının aralık ayında piyasaya sürdüğü M.O.R. adlı toplama albümle Fuat adından sıkça söz ettirmeye başladı. Bu yıllarda rap hayatına derinlemesine dalan Fuat, Berlin’e konser vermeye gelen hip hop’un önde gelen efsane isimleriyle röportajlar da yaptı. Bu röportajlar 1993 – 1995 yılları arasında ‘Miks News’ adlı hip hop dergisinde yayımlandı. Fuat’ın röportaj yaptığı isimler arasında Beastie Boys, Nas, Fugees, Blade, ONYX, Gunshot, Das EFX, Readykill, House of Pain, Goats, Gang Starr'dan Guru, Grave Diggaz, Booyaa Tribe yer alıyor.

1995 – 1996 yılları arası Almanya hükümetinin desteğiyle Hip Hop Mobil için konserler ve rap eğitimi verdi. 1997 – 1998’de Berlin Hip Hop Haus’ta rap workshop’u yaptı. Bu workshop’ta 8 – 16 yaş grubu Alman ve Türk çocuklara rap dersleri verdi.

Fuat, ilk Almanya turnesine 1999 yılında Swollen Members , Kool savaş Souls of Mİischelf ve Uluslararası Turntablism Federasyonu Avrupa birincisi DJ hype ile çıktı. Arsonists (New York), DJ Vadim (St. Petersburg), Del The Funky Homosapien (L.A. Oakland), Casual (L.A. Oakland), X Man (New York), C.V.E. (L.A.) gibi önemli isimlerle konserlere çıktı. 

Fuat Erginin ders verdiği ilham kaynağı olduğu Mcler.

- Joker
- Allame
- Leşker Asakir
- Sansar Salvo
- Cumali Efrah
- Patron
- Saian
- Lider
- Çağlar İnfaz
- Necip Mahfuz 

- Hidra

Benim Düşüncem ; Bu türkçe rapin kemiklerini oluşturan insanları bize kattığı için büyük saygı göstermemiz gerekir, Üstat olarak gördüğüm biri.

Gelelim Bonus Mc'ye :) Spolier yapmayı bilmediğim için düz oldu Moderator yapabilirse sevinirim :) 

Spoiler

Bir Rap şölenin'in daha sonuna geldik, Yeterince İlgi gelirse,yarında devam etmek isterim eğer İstediğiniz biri olursa postlarınızda belirtirseniz onuda yapabilirim iyi forumlar arkadaşlar :) 

Edited by Garfield, 10 Eylül 2015 - 12:30 ÖS.
Spoiler eklendi.

• FatihSultanMehmedHan, Shady Magic, hero2934 and 4 others like this

rRNY47.gif

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye