Jump to content

Photo

Şahsa Hakaret-Bilişim Suçları

• Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 huyymarik

huyymarik

Sarı Lacivert Duvar

• Members
  • PipPipPip
  • 1.248 posts
  • Locationİstanbul
  • Takim:SarayBahçe JK
  • Oyun Dünyasi:TR5
  • Karakter:huyymarik

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 03:50 ÖS

Merhaba,

Bir süredir aklımda olan fakat vakit bulamadığım için açamadığım bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. İlk olarak sizden ricam buraya kişileri rencide edici oyun-forum içi mesajları/görüntüleri atmamanız olacaktır. Biz yaptıklarından utanacaklarını düşünerek hareket edelim...

Muhtemelen bir çok kişinin yakındığı ve karşılaştığı söylemlerdir şunlar; 'abi bana küfür ediyorlar', 'o etti ben de ettim', 'ana avrat sövdüm rahatladım' vs. vs. Ben bu nedenle takım dışından gelen mesajları okumuyorum, gayri ihtiyari gözüme takılanlar dışında. Örneğin az önce birisi 'akıllı ol aklını alırım' yazmış. Yazan kişi çocuğum yaşında, güler misin ağlar mısın :)

Peki bu işlerin oyun-forum kuralları dışında bir yaptırımı var mıdır? Hiç bu hareketleri yapanlar bu sorgulamayı yapmışlar mıdır? Şu maddeyi koyalım TCK'dan;

MADDE 125. - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir. …………
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur. 
………………..
(4) Ceza, hakaretin alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılır.
………………

Yukarıdaki madde de hakaret suçu tanımlanmış ve şartları açıklanmış bulunmaktadır. Burada hatırlanmalıdır ki; 2 ci fıkradaki sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle suçun işlenmesi halinde ibaresi ile yasa koyucu internet veya bilişim ağları üzerinden işlenebilecek hakaret fiilini de kast etmektedir. İnternet veya bilişim ağları üzerinden e-posta vasıtası ile, chat (sohbet) ortamlarında yazılı veya sesli konuşma sırasında ve görüntülü görüşmeler sırasında bahse konu suç günümüzde artık kolayca işlenebilmektedir. Maddenin 4 ncü fıkrasında ise suçun alenen işlenmesi ki; herkese açık sohbet odaları vasıtası ile veya basın yoluyla işlenmesi ki; internet de bir basın aracıdır, cezanın ağırlaştırıcı sebebi tanımlanmıştır. 

Sanırım herkes okuyabiliyor bunu...

Bunun dışında yaşanmış örneği olduğunu ve şikayet edilen kişinin savcılıktan 'beni affet' tarzı mesajlarla af dilediğini hatırlatalım.

Beni ya da bir başkasını sevmiyor olabilirsiniz, böyle bir zorunluluk olamaz. Fakat bu size kişilere küfür/hakaret etme hakkı tanımaz. Oyun-forum kuralları işletilir cezamı aldım kurtuldum dersiniz, peki ya kişi olayı adli boyuta taşırsa ? 

Bu nedenle yazacaklarınızı/söyleyeceklerinizi düşünmeden hareket etmemelisiniz.

Şu anda konu sabitlenmemiştir, duruma göre sabitleme yapabiliriz.

İyi forumlar

• ProFighter, RockAngel90, Kaan2005 and 11 others like this
#EvdeKal

#2 H.O.P.E

H.O.P.E

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 298 posts
  • Oyun Dünyasi:TR4

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 04:04 ÖS

Merhaba,

Gayet açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş, elinize ve emeğinize sağlık.İnşAllah bu yazınızdan sonra hakaret, imalı cümleler, küfür veya argo kelime içerikli konuşacaklar bir defa değil bin defa düşünmelerini isterim.Bu tür yazılarında devamı gelsin isterim. (y)  :) 

İYİ FORUMLAR

• huyymarik likes this

Saygılarımla / H.O.P.E

#3 Oyun Manyağı

Oyun Manyağı

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 86 posts
  • Oyun Dünyasi:TR2

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 04:06 ÖS

Küfürlere son :D  (y)

• huyymarik likes this

Roman-Gif-roman-reigns-38408208-500-281.                                                                                                                                         

#4 ☆ HeroZiro ☆

☆ HeroZiro ☆

🦥Kakauolelo

• Members
  • PipPipPip
  • 611 posts
  • LocationKütahya
  • Oyun Dünyasi:TR1
  • Karakter:HeroZiro

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 04:18 ÖS

Bu konu sistem tarafınca herkese mesaj olarak ulaştırılmalı diye düşünüyorum ve açılan her yeni hesaba da gönderilmeli devamlı. (y) Oynadığım bazı online pc oyunlarında hakaret içerikli mesajlar otomatik olarak spamlanıyor, aynı uygulama başta Hero Zero olmak üzere benzeri website online oyunları içinde geçerli olsa güzel olur. (loser) 

• huyymarik, B.A.Y.U.L.K.E.N, H.O.P.E and 1 other like this

#5 Yasin CCK

Yasin CCK

#adacck

• Members
  • PipPipPip
  • 728 posts
  • Oyun Dünyasi:TR7
  • Karakter:YasinCCK

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 04:23 ÖS

Konu ile ilgili başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim.

Multi hesaptan banlanan bir arkadaş hem oyundan hem destekten şahsıma, anama, bacıma hatta çocuğuma çok ağır küfürler etti. Yeni baba olduğum o zamanlarda kan beynime sıçradı, elim ayağım titredi ama sanırım yaşın verdiği olgunlukla sadece hakkınızda yasal işlem yapılacaktır dedim. Arkadaş bunun üzerine yapmazsan... tarzında konuşup çok delikanlı bir şekilde adresini ve numarasını yolladı, aramazsan, gelmezsen... şeklinde saydırmaya devam ediyor ve muhtemelen o sırada çok keyif alıyordu. Şimdi bu arkadaş gibi cahillik yapsam arasam, karşılıklı küfürleşsek yada buluşsak büyük ihtimalle bir gün sonra 3.sayfa haberi olacaktık. Tek kelime cevap yazmadan Bu görüntüler ile savcılığa suç duyurusunda bulundum.

Lafı uzatmayalım, siber suçlar büro amirliği arkadaşı şak diye buldu. Arkadaş eniştesinin evinden bağlandığı için ve ip eniştenin üyeliğine ait olduğu için polisler önce enişteyi alıyorlar, tabi eniştenin birşeyden haberi yok bunun üzerine 18 yaşındaki genç arkadaşımız büyük bir korku ve panik ile bütün herşeyi itiraf ediyor. Kanıt var, itiraf var... arkadaş Hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açtık. O küfürler saydıran, tehdit ve taciz eden kişiden eser yok... Kendisi ve bütün ailesi defalarca özür diliyor ve geleceğini karartmaması için davamızdan vazgeçmemizi istiyorlar. kesinlikle kabul etmediğimi ve cezası neyse çekmesini istediğimi avukatıma ilettim. Fakat araya bir çok kişi girdi ve arkadaşın ciddi anlamda dersini aldığını düşündüğüm için belirli bir tazminat karşılığında davamızı geri çektik.

Kıssadan hisse bu hikayedeki kişi yarın bir gün siz olabilirsiniz. Çünkü destekte her gün öyle küfürler öyle hakaretler okuyoruz ki inanın biz utanıyoruz. Oyun kuralları çerçevesinde 3-5 gün veya sınırsız ban alıp kurtulacağını düşünen arkadaşların bu yazıyı okuyarak olayın ciddiyetini farkına varmasını istedim.

Keyifli oyunlar.
  • ProFighter, huyymarik, RockAngel90 and 10 others like this

yiiOtv.png

#6 huyymarik

huyymarik

Sarı Lacivert Duvar

• Members
  • PipPipPip
  • 1.248 posts
  • Locationİstanbul

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 04:24 ÖS

Bu konu sistem tarafınca herkese mesaj olarak ulaştırılmalı diye düşünüyorum ve açılan her yeni hesaba da gönderilmeli devamlı. (y) Oynadığım bazı online pc oyunlarında hakaret içerikli mesajlar otomatik olarak spamlanıyor, aynı uygulama başta Hero Zero olmak üzere benzeri website online oyunları içinde geçerli olsa güzel olur. (loser) 

Evet otomatik engellense güzel olur fakat bizimkiler o filtreyi aşmak için Norveç alfabesiyle bile küfür ederler, bilgiye ağırlık verelim bir şey üretelim yok, hep dolapçılık ... Benim daha genç yaşlarda o imkanlarım olsaydı ah keşke adsli bile 20lerde gördük :(

• Kaan2005, ☆ HeroZiro ☆, B.A.Y.U.L.K.E.N and 2 others like this
#EvdeKal

#7 efso55

efso55

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 45 posts
  • LocationTÜRKİYE
  • Takim:Team SpiriT
  • Oyun Dünyasi:TR6
  • Karakter:EfsaneviKahraman

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 04:48 ÖS

Daha dün gece başıma geldi tanıdığım bir arkadaşım pardın arkadaşım demişim artık görmek bile istemiyorum küfürlü ve hile sitesi link leri yollamış bende şikayet ettim oyun kurallarına aykırı diye kalıcı ban yemiş ve yeni hesap açıp tüm aileme bana herşeyime sövmüş bende YasinCCk abimiz gibi mi yapsam şikayet felan mı etsem

JlvZyE.gif  

#8 huyymarik

huyymarik

Sarı Lacivert Duvar

• Members
  • PipPipPip
  • 1.248 posts
  • Locationİstanbul

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 05:15 ÖS

Bu postlar hallolur panik yok :)

Bana sorarsan hakkını ara, çoğumuz (ben dahil) boş veriyoruz ama aramalıyız. Bu yüzden artıyor zaten bu olaylar bir kaç örneği arttırsak hallolacağı ümidindeyim.

Hayır hesap silinince her şeyden kurtuldum sanıyorlar bir de, kurtulamazsınız hatırlatayım,kayıtlar silinmez. Her türlü bulur siber suçlar.

• Kaan2005, B.A.Y.U.L.K.E.N, EFSANE1881 and 2 others like this
#EvdeKal

#9 RockAngel90

RockAngel90

Hyakkimaru

• Members
  • PipPipPip
  • 792 posts
  • Takim:Forever
  • Karakter:...

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 05:30 ÖS

Konu ile ilgili başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim.

Multi hesaptan banlanan bir arkadaş hem oyundan hem destekten şahsıma, anama, bacıma hatta çocuğuma çok ağır küfürler etti. Yeni baba olduğum o zamanlarda kan beynime sıçradı, elim ayağım titredi ama sanırım yaşın verdiği olgunlukla sadece hakkınızda yasal işlem yapılacaktır dedim. Arkadaş bunun üzerine yapmazsan... tarzında konuşup çok delikanlı bir şekilde adresini ve numarasını yolladı, aramazsan, gelmezsen... şeklinde saydırmaya devam ediyor ve muhtemelen o sırada çok keyif alıyordu. Şimdi bu arkadaş gibi cahillik yapsam arasam, karşılıklı küfürleşsek yada buluşsak büyük ihtimalle bir gün sonra 3.sayfa haberi olacaktık. Tek kelime cevap yazmadan Bu görüntüler ile savcılığa suç duyurusunda bulundum.

Lafı uzatmayalım, siber suçlar büro amirliği arkadaşı şak diye buldu. Arkadaş eniştesinin evinden bağlandığı için ve ip eniştenin üyeliğine ait olduğu için polisler önce enişteyi alıyorlar, tabi eniştenin birşeyden haberi yok bunun üzerine 18 yaşındaki genç arkadaşımız büyük bir korku ve panik ile bütün herşeyi itiraf ediyor. Kanıt var, itiraf var... arkadaş Hakkında 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açtık. O küfürler saydıran, tehdit ve taciz eden kişiden eser yok... Kendisi ve bütün ailesi defalarca özür diliyor ve geleceğini karartmaması için davamızdan vazgeçmemizi istiyorlar. kesinlikle kabul etmediğimi ve cezası neyse çekmesini istediğimi avukatıma ilettim. Fakat araya bir çok kişi girdi ve arkadaşın ciddi anlamda dersini aldığını düşündüğüm için belirli bir tazminat karşılığında davamızı geri çektik.

Kıssadan hisse bu hikayedeki kişi yarın bir gün siz olabilirsiniz. Çünkü destekte her gün öyle küfürler öyle hakaretler okuyoruz ki inanın biz utanıyoruz. Oyun kuralları çerçevesinde 3-5 gün veya sınırsız ban alıp kurtulacağını düşünen arkadaşların bu yazıyı okuyarak olayın ciddiyetini farkına varmasını istedim.

Keyifli oyunlar.

Aynı sizin olaya benzer başka bir oyunda bana da olmuştu bir de tel ver adres ver tarzı muhabbetler yapar bu tip insanlar.  

• Kerimann, kondom, B.A.Y.U.L.K.E.N and 3 others like this

#10 EFSANE1881

EFSANE1881

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 73 posts
  • Karakter:efsaneliefsaneli22

Yayınlanma tarihi 25 Ağustos 2017 - 06:12 ÖS

Sana kötülük eden birine,ona iyilik yaparak cezalandır.

HZ.ÖMER

Bu sözde anlaşılması gereken ne o sana küfrediyorsa sen ona ediceğine git desteğe bildir.

Sende küfredip haklı olduğun yerde haksız duruma düşme. (smug)

Benim düşüncem bu yönde :) .

HERKESE İYİ FORUMLAR

• huyymarik and B.A.Y.U.L.K.E.N like this

#11 B.A.Y.U.L.K.E.N

B.A.Y.U.L.K.E.N

Görüşürüz :)

• Banned
  • PipPipPip
  • 519 posts
  • LocationISTANBUL

Yayınlanma tarihi 26 Ağustos 2017 - 12:10 ÖÖ

Çok yararlı bir konu efenim. Hayatımda bir çok şeyi yapmak isteyip de yapmamamın sebebi siber suçlara buradan sevgilerimi saygılarımı yolluyorum <3 ama bu uyarı oyun mesajıyla yapılmalı ki insanlar bilgi sahibi olsunlar. Onlar hayatı toz pembe sanıyorlar. Mahkemeymiş siber suçlarmış bilmezler. Canları bile sıkılsa küfür ederler. Açtığınız konu için herkes adına Teşekkür ederim. :)
  • huyymarik and ☆ HeroZiro ☆ like this

Spoiler

#12 Krnz

Krnz

Advanced Member

• Banned
  • PipPipPip
  • 137 posts
  • LocationResadiye
  • Takim:Forever
  • Karakter:KurnazAga

Yayınlanma tarihi 26 Ağustos 2017 - 07:30 ÖÖ

Haklısın cezalarını çeksinler.
  • huyymarik likes this

#13 Efsane

Efsane

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 256 posts
  • LocationKepler-186F
  • Karakter:EfsaneKahraman

Yayınlanma tarihi 26 Ağustos 2017 - 08:51 ÖÖ

Otomatik olarak engellense ya da sansür konulsa güzel olur
  • huyymarik likes this

9Y3aPk.gif

#14 huyymarik

huyymarik

Sarı Lacivert Duvar

• Members
  • PipPipPip
  • 1.248 posts
  • Locationİstanbul

Yayınlanma tarihi 16 Eylül 2017 - 06:08 ÖS

Konuyu sabitledim. Halen cesaret gösterip bugün anneme küfürler içeren mesaj atabilenleri gördüm ve asabım inanılmaz bozuldu.

Ben 33 yaşındayım hatta 34 diyelim, benim annem hayatta olmayabilir nasıl yapabiliyorsunuz bunu? Dünyanın en ahlaksız insanıyım diyelim aileme küfür niye ? 

Açan bu başlığı okusun konu sabittir. Olabildiğince çevrenizi bilinçlendirin

• asiye and BILMELISIN like this
#EvdeKal

#15 asiye

asiye

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 49 posts
  • Takim:Legend Of TITANS
  • Oyun Dünyasi:TR3
  • Karakter:...

Yayınlanma tarihi 17 Eylül 2017 - 08:23 ÖÖ

Konuyu sabitledim. Halen cesaret gösterip bugün anneme küfürler içeren mesaj atabilenleri gördüm ve asabım inanılmaz bozuldu.

Ben 33 yaşındayım hatta 34 diyelim, benim annem hayatta olmayabilir nasıl yapabiliyorsunuz bunu? Dünyanın en ahlaksız insanıyım diyelim aileme küfür niye ? 

Açan bu başlığı okusun konu sabittir. Olabildiğince çevrenizi bilinçlendirin

Yani Abi Hiç Tanımadığım Kişilerden Mesaj Geliyor,Dertlerinin Ne Olduğunu Bilmiyorum Aileye Anne`e Baba`ya Küfr Etmek Nedir ? ,Sizinde Anneniz Babanız Var Biraz Terbiyeli Olun..

Bunu Yapınca Ne Kazanıyor Bu İnsanlar ?

Bide Şikayet Edip Engelliyorsun Yeni Hesap Açıp Daha Kötü Küfrler Yapıyolar Çoğu Çocuk Hemde.

Bu Oyunu Farklı Yaşta Oyuncular Oynuyor Biraz Anlayışlı ve Terbiyeli Olsalar Hiç Biri Olmaz..

Bu Küfrler Yüzünden Hesap Sildiğim ve Oyuna Uzun Ara Verdiğim Zamanlar Oldu İnsanları Ne Duruma Soktuklarının Hiç Farkında Değiller Bir Oyun Diyip Geçemiyoruz Malesef..

• huyymarik likes this

#16 Nameless

Nameless

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 301 posts
  • Takim:No Mercy
  • Karakter:Jeo

Yayınlanma tarihi 21 Haziran 2018 - 05:57 ÖS

Bazı oyunlarda küfürlü sözlere karşın sansürleme uygulaması var.Neden bu oyunda yok bilmiyorum.Daha bugun birisi takımıma küfür etti.Uyardım 2 kez.Fakat hala devam etti.Bende desteğe attım ve banlanacak heralde.Banlanmazsa yeni hesap açıp tekrar küfür eder bu böyle devam eder.Biraz da yetkililerde hata olabilir  ufak bir pay.

firmino.gif

0 kişi bu konuyu görüntülüyor

0 üye, 0 ziyaretçi, 0 gizli üye